Зняття з реєстрації місця проживання особи у судовому порядку

Одним з найпоширеніших питань з якими жителі Монастириського району звертаються до Монастириського бюро правової допомоги є зняття з реєстрації місця проживання особи у судовому порядку.

Слід зазначити, що у більшості випадків власникам будинків, квартир необхідно зняти з реєстрації родичів, які перебувають за межами України декілька років, де і фактично проживають, у зв’язку із виникненням проблеми зі сплатою надмірних комунальних послуг, які не надаються, але нараховуються за них, чим об’єктивно порушуються права клієнтів, а тому вони змушені звертатися за захистом до суду.

В свою чергу родичі чи інші особи, які не проживають, але зареєстровані разом із власниками будинків, квартир, втрачають право на користування будинком, внаслідок їх відсутності без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено договором або законом (ч.2 ст.405 Цивільного кодексу України).

Також відповідно до статті 41 Конституції України “кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності є непорушним”.

Згідно змісту статті 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Статтею 319 Цивільного кодексу України визначено, що саме власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Ніхто не може бути протиправно позбавлений або обмежений в здійсненні права власності (ч.2 ст. 321 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Разом з тим, згідно ч.1 ст. 7 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” зняття з реєстрації місця проживання здійснюється на підставі заяви особи, чи остаточного рішення суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням).

Отже, для подання в суд позовної заяви про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням та зняття з реєстрації за місцем проживання необхідно подати такі документи:

• Позовна заява;
  • Документ, що підтверджує сплату судового збору (704,80 грн.);
  • Документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно;
  • Документи, що підтверджують факт відсутності члена сім’ї власника у займаному приміщені без поважних причин понад один рік.
  • Копія позовної заяви та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів.

Позовна заява подається до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за місцезнаходженням жилого приміщення.

Рішення суду про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням та зняття з реєстрації за місцем проживання, після набрання ним законної сили, буде підставою для зняття з реєстрації місця проживання у виконавчих органах сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у тому числі через центри надання адміністративних послуг) на території відповідної адміністративно – територіальної одиниці.

Нагадаємо, що безкоштовно скласти позовну заяву щодо зняття з реєстрації за місцем проживання можна в Монастириське бюро правової допомоги за адресою: вул. Шевченка,12 А м. Монастириська,   2-й поверх, 4- ий кабінет, тел. 03555 2 12 72.

Інформація надана в рамках реалізації правопросвітницького проекту «Я маю право».