Монастириська районна рада

Щодо сплати ПДВ фізичними особами - споживачами товарів/послуг

Переглядів: 217

Згідно із п. 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються ПКУ.

Статтею 9 ПКУ передбачено, що ПДВ є загальнодержавним податком та відповідно до ст.8 ПКУ є обов’язковим до сплати на усій території України.

ПДВ є основним джерелом формування дохідної частини державного бюджету і як загальнодержавний податок спрямовується на забезпечення вирішення завдань соціально-економічного розвитку України, фінансування бюджетної сфери, підвищення життєвого рівня населення, у тому числі здійснення соціальних виплат малозабезпеченим верствам населення.

Крім того, ПДВ є податком на споживання і сплачувати його повинні всі споживачі товарів і послуг незалежно від категорії (фізичні чи юридичні особи), соціального стану та рівня доходу споживача.

ПДВ не має індивідуального характеру (як, наприклад, податок на доходи фізичних осіб) і не може бути ідентифікованим для кожного покупця окремо.

Платники-суб’єкти господарювання, здійснюючи продаж товарів/послуг, зобов’язані утримувати у споживачів таких товарів/послуг ПДВ у складі їх вартості та вносити суму податку до бюджету, а покупці, які придбавають товари та споживають послуги (незалежно від того, чи вони є суб’єктами підприємницької діяльності, чи ні), здійснюють компенсацію вартості таких товарів/послуг продавцям за цінами разом з ПДВ.

У зазначеному порядку громадяни сплачують ПДВ при купівлі продуктів харчування, одягу, в складі вартості комунальних послуг, електроенергії, послуг телефонного зв’язку тощо.

Таким чином, виходячи з норм ПКУ, платник податку, зареєстрований відповідно до вимог розділу V ПКУ, включає ПДВ до складу вартості товарів/послуг та сплачує його до бюджету, а покупець/споживач компенсує вартість таких товарів/послуг (у тому числі послуг із електропостачання) продавцю за цінами (з урахуванням податку) в момент їх придбання/споживання та незалежно від категорії покупців/споживачів.

При цьому покупець/споживач при придбанні/споживанні товарів/послуг самостійно не обраховує ПДВ та не сплачує його до бюджету.

Письмові звернення розглянули без порушень

Впродовж першого кварталу 2019 року до органів ДФС у Тернопільській області надійшло 10 письмових звернень від 12 громадян, одне з яких – колективне. Усі заяви адресовані Головному управлінню фіскальної служби в області. Скарги від громадян цьогоріч не надходили.

За тематикою найбільше звернень стосувалися контрольно-перевірочної роботи – 5 заяв. Двоє заявників інформували про ухилення від сплати податків. Решта заявників цікавилися відмовою від отримання реєстраційних номерів облікових карток платників податків, консультацією з податкового законодавства, реєстрацією та обліком платника.

У встановлений законом термін розглянули 6 заяв. На виконанні перебувають 4 звернення, оскільки термін розгляду їх ще не настав.

Деталі податкового законодавства для тих, хто призначають державні соцдопомоги

Спрощена система оподаткування, облік доходів та сплата податків, деталі деклараційної кампанії, взаємодія органів місцевого самоврядування з фіскальною службою – коло питань, які розглядалися під час семінару у Тернопільському регіональному Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органі державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій. Цього разу в навчанні взяли участь 25 начальників відділів з питань призначення державних допомог управлінь соціального захисту населення райдержадміністрацій та виконавчих комітетів міських рад обласного значення Тернопільщини. Серед лекторів – фахівці Головного управління ДФС у Тернопільській області.

Зокрема, головний державний інспектор відділу обліку платників і об’єктів оподаткування, ведення реєстрів, реєстрації за окремими видами податків, ведення державного реєстру фізичних осіб-платників податків та розгляду звернень державних органів управління обслуговування платників Ігор Косович розповів про порядок отримання публічної інформації, деталі реєстрації фізосіб-платників податків. Він детально роз’яснив, на які реквізити при заповненні заяв необхідно звернути увагу, а також розповів про електронні сервіси фіскальної служби.

Головний державний ревізор-інспектор відділу аналізу та прогнозування надходжень податків та зборів з фізичних осіб та єдиного внеску та розгляду звернень платників податків управління податків і зборів з фізичних осіб Віктор Орнатовський детально зупинився на групах спрощеної системи оподаткування, роз’яснив порядок сплати єдиного податку приватними підприємцями, особливості ведення ними обліку доходів. Інспектор також акцентував увагу присутніх на особливостях деклараційної кампанії 2019 року. Він конкретизував, у яких випадках необхідно подавати декларацію про майновий стан і доходи та у які терміни сплачувати нараховані платежі.

Завершилась лекція конструктивним діалогом, під час якого фахівці фіскальної служби надали вичерпні та компетентні відповіді на запитання слухачів.

За нерухомість на Тернопільщині сплатили майже 17,2 млн гривень

Впродовж січня-березня 2019 року власники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплатили до місцевих бюджетів Тернопілля 17 млн 193 тис. гривень. Це перевищило очікувані надходження на 2,9 млн гривень. Порівняно з відповідним періодом минулого року надходження зросли на 4,4 млн гривень. Про це повідомив начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат.

Він зазначив, що левова частка сплати припадає на власників нерухомості - юридичних осіб, що становить 89 відсотків від сплаченого платежу. «Вони сплатили понад 15 млн грн податку на нерухоме майно, - констатував посадовець. – А це на 3,4 млн грн більше, ніж у першому кварталі минулого року».

Мешканці області сплатили за нерухомість майже 2,2 млн грн цього платежу, що перевищило минулорічні надходження за три місяці на 983,7 тис. гривень.

Нагадуємо, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачують фізичні та юридичні особи, які є власниками житлової та нежитлової нерухомості.

Юридичні особи самостійно визначають суму податку до сплати у декларації та сплачують податок за 2019 рік. Фізичним особам податок нараховують органи фіскальної служби, вручаючи їм податкові повідомлення-рішення. Громадяни в поточному році сплачують податок на нерухомість за об`єкти, що були у володінні в 2018 році.

Зазначимо, власники житлової нерухомості, загальна площа якої перевищує 300 квадратних метрів для квартири та/або 500 квадратних метрів для будинку, сплачують додатково 25000 гривень на рік за кожен із вказаних об'єктів житлової нерухомості.

Платіж нараховується на загальну площу об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток. Ставки податку встановлюються рішеннями місцевих рад.

Варто мати на увазі, що  фізичні особи сплачують податок протягом 60 днів із моменту вручення податкового повідомлення-рішення.

 

Сектор комунікацій

Головного управління ДФС у Тернопільській області« повернутися до списку новин