Монастириська районна рада
Монастириський район, Тернопільська область

Випробувальний термін при прийнятті на роботу: що потрібно знати працівнику та роботодавцю?

Переглядів: 506

Конституцією України визначено, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

При прийнятті на роботу роботодавець може встановлювати випробувальний термін працівнику.   Це питання регулюється ст.26 Кодексу законів про працю України.

Для чого встановлюється випробування для працівника? При укладенні трудового договору за угодою сторін може бути встановлено випробування для того, щоб перевірити, чи відповідає працівник вимогам до роботи та зможе її виконувати.

У наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу обов’язково вказується умова про випробування.

В період випробування на працівників поширюється законодавство про працю України. Це означає, що такі працівники наділені тими ж правами та обов’язками, що й інші працюючі.

Строк випробування при прийнятті на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох місяців. Є окремі випадки, коли цей термін встановлюється до шести місяців, але лише за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілкової організації.

Якщо з будь яких причин працівник не працював на роботі, то ці дні не будуть зараховуватися до  строку випробування.

Коли строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що витримав випробування, і наступне розірвання трудового договору допускається лише на загальних підставах.

У разі встановлення власником або уповноваженим ним органом невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі він має право протягом строку випробування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про це за три дні. Розірвання трудового договору з цих підстав може бути оскаржене працівником в порядку, встановленому для розгляду трудових спорів у питаннях звільнення.

Що стосується виплати заробітної плати працівнику, якому встановлено випробування, то звісно, що вона має нараховуватися згідно законодавства, адже будь яка праця оформлена трудовим договором підлягає оплаті. ЇЇ розмір не має бути нижче встановленого державою мінімального. 

Випробування не встановлюється при прийнятті на роботу:

- осіб, які не досягли вісімнадцяти років;

- молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів;

- молодих спеціалістів після закінчення вищих навчальних закладів;

- осіб, звільнених у запас з військової чи альтернативної (невійськової) служби;

- осіб з інвалідністю, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи;

- осіб, обраних на посаду;

- переможців конкурсного відбору на заміщення вакантної посади;

- осіб, які пройшли стажування при прийнятті на роботу з відривом від основної роботи;

- вагітних жінок;

- одиноких матерів, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

- осіб, з якими укладається строковий трудовий договір строком до 12 місяців;

- осіб на тимчасові та сезонні роботи;

- внутрішньо переміщених осіб.

Випробування не встановлюється також при прийнятті на роботу в іншу місцевість і при переведенні на роботу на інше підприємство, в установу, організацію, а також в інших випадках, якщо це передбачено законодавством.

Нагадуємо, що правову консультацію можна отримати звернувшись до Монастириського бюро правової допомоги за адресою вул. Шевченка,12 А м. Монастириська, 2-й поверх, 4- ий кабінет.

Наш телефон 2-12-72 

Гаряча телефонна лінія правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово).

 

« повернутися до списку новин