Надання права на шлюб неповнолітній особі

Шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю без шлюбу, то це не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

Релігійний обряд шлюбу не є підставою для виникнення у жінки та чоловіка прав та обов'язків подружжя, крім випадків, коли релігійний обряд шлюбу відбувся до створення або відновлення органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно ст. 23 Сімейного кодексу України право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку.

Шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років.

Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу.

Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка.

У разі примусового укладення шлюбу або реєстрація шлюбу з особою, яка визнана недієздатною, а також з особою, яка з інших причин не усвідомлювала значення своїх дій і (або) не могла керувати ними, за рішенням суду шлюб визнається недійсним.

Реєстрація шлюбу

з неповнолітньою особою

За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

При прийнятті рішення щодо надання права на шлюб неповнолітній особі, суд враховує обставини конкретної ситуації: встановлює наскільки укладення шлюбу відповідатиме інтересам неповнолітньої особи, яка бажає укласти шлюб.

Найчастіше такими обставинами можуть бути:

• фактичне створення сім’ї,
  • народження в такій сім’ї дитини,
  • вагітність неповнолітньої жінки.

Позовна заява в даних справах подається до суду за місцем проживання заявника!

Про подання такої заяви суд повідомляє батьків,  піклувальників або законних представників, оскільки вони захищають інтереси  неповнолітньої особи.

Заява до суду подається самостійно особою, яка досягла 16-річного віку.

Заява про надання права на шлюб розглядається судом за правилами окремого провадження.

Вимоги до заяви про надання права на шлюб

У заяві про надання права на шлюб зазначаються:

• прізвище, ім’я, по батькові заявника, його місце проживання та засоби зв’язку;
  • прохання надати право на шлюб;
  • відомості про ту особу, з ким планується шлюб;
  • посилання на вік осіб, що бажають створити сім’ю, який не дозволяє це зробити за правилами Сімейного кодексу України;
  • докази, що надання права на шлюб відповідає інтересам неповнолітнього заявника чи заявниці.

До заяви додаються копії відповідних документів (свідоцтв про народження, медичних довідок про вагітність тощо). При цьому батьки заявника (неповнолітньої особи, яка бажає укласти шлюб), а також особа, з якою планується укладення шлюбу,  вказуються  у заяві про надання права на шлюб як заінтересовані особи.

Судовий збір

Судовий збір по заявах у справах окремого провадження становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб .

Рішення суду

Рішенням суду неповнолітній особі надається право на укладення шлюбу не загалом, а саме з конкретною особою, яка чітко зазначається у рішенні суду.  Тобто, право на шлюб надається з певною особою,  тому не можна зареєструвати шлюб з іншою.  У випадку, коли той, кому надано  право на шлюб з певною особою, забажає зареєструвати шлюб з іншою, йому належить  знову звернутися з заявою до суду.

Якщо обидві особи, які мають намір укласти шлюб є неповнолітніми, то в такому випадку кожному із них необхідно подати до суду  окрему заяву про надання права на шлюб.

Якщо неповнолітня особа уклала шлюб, вона набуває повної цивільної дієздатності.

Хто не може перебувати у шлюбі між собою?

Ст. 26 Сімейного кодексу України визначено перелік осіб, які не можуть укладати шлюб між собою. До них відносяться:

- рідні (повнорідні, неповнорідні) брат і сестра. Повнорідними є брати і сестри, які мають спільних батьків. Неповнорідними є брати і сестри, які мають спільну матір або спільного батька;

- двоюрідні брат та сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця;

- усиновлювач та усиновлена ним дитина. Шлюб між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною може бути зареєстровано лише в разі скасування усиновлення.

Нагадуємо, що правову консультацію можна отримати звернувшись до Монастириського бюро правової допомоги за адресою вул. Шевченка,12 А м. Монастириська, 2-й поверх, 4- ий кабінет.

Наш телефон 2-12-72

Гаряча телефонна лінія правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово).