Звернення депутатів Монастириської районної ради Тернопільської області до Верховної Ради України щодо заборони експорту дров

У 2015 році Радикальна партія Олега Ляшка добилася запровадження 10-річного мораторію на експорт лісу-кругляку. Але спритні ділки продовжують вивозити український ліс за кордон цілими вагонами та ешелонами. Тільки за минулий рік під виглядом дров до ЄС контрабандисти вивезли 1 млн. кубометрів української деревини.

Тому 3 липня цього року Верховна Рада України ухвалила новий Закон про боротьбу з контрабандою лісу-кругляка №5495. У ньому була передбачена повна заборона на експорт дров. А також суворе покарання для контрабандистів - від 3 до 5 років позбавлення волі і до 12 років за рецидив.

19 липня на своєму засіданні Уряд також надав позитивний висновок зазначеному документу і рекомендував Президенту підписати ухвалений парламентом Закон №5495. Президент повернув цей закон назад до Верховної Ради України на доопрацювання та запропонував вилучити з нього повну заборону на експорт дров.

Ані Угоді про асоціацію з ЄС, ані правилам Світової організації торгівлі мораторій на вивіз лісу-кругляка і заборона на експорт дров не суперечать. Більше того, заборону або обмеження на експорт лісової продукції запроваджено у 33 країнах, а в Канаді та США така заборона діє вже понад 100 років.

6 вересня парламент, нарешті, після вето Президента, ухвалив закон №5495 про збереження українських лісів. Цим Законом вдалося виконати головну вимогу РПЛ - криміналізувати контрабанду лісу-кругляку - та підсилити мораторій на експорт необробленої деревини.

Проте, на вимогу Президента України, пункт про заборону експорту дров вилучено із тексту Закону. Внаслідок цього рішення збереглася шпарина для контрабандистів - можливість вивезення деревини під виглядом дров. Переконані, що цього недостатньо для захисту вітчизняного виробника.

Влада запропонувала половинчасте рішення і вкотре показала, що не зацікавлена у розвитку власної деревообробної і меблевої галузі, а контрабандисти можуть спокійно «працювати» далі. Українські підприємці опинилися під загрозою знецінення їхніх інвестицій, позбавлення доступу до сировини, а наймані працівники - під загрозою втрати нових робочих місць. Це помилковий шлях - Україна має зберігати власні природні багатства, захищати власного виробника та розвивати національну економіку, а не бути сировинною колонією.

Щороку Україна продає меблі та вироби з деревини на 2 млрд. дол. США, а сусідня Польща - на 20 млрд. дол. Отже, щороку через контрабанду лісу-кругляку, а відтепер під виглядом дров, українці втрачають 18 млрд. дол., які йдуть у кишені нечесних ділків. Натомість ми створюємо робочі місця за кордоном, а потім змушені купувати імпортні меблі за космічними цінами.

Виходячи з вищенаведеної інформації, вимагаємо від Голови Верховної Ради України і народних депутатів України розробити і внести на розгляд парламенту зміни до Закону України №5495 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів», в якому зафіксувати заборону на вивезення деревини під виглядом дров.

Прийнято депутатами Монастириської районної ради

26 жовтня 2018 року на 25 сесії