Реєстрація фізичної особи одна, а місце отримання доходу інше: куди подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен громадянин зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.
Нагадаємо, що місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Крім того, відповідно до п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені Податковим кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Відповідно до п. 45.1 ст. 45 ПКУ платник податків – фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу.
Податковою адресою платника податків – фізичною особою визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в контролюючому органі. Платник податків – фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
Враховуючи вищевикладене, платник податків, який відповідно до норм чинного законодавства зобов’язаний (має право) надати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, то він має подати декларацію до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними.
Податку на прибуток – плюс майже 30 млн гривень
Впродовж січня-березня 2019 року платники податків Тернопілля сплатили до Зведеного бюджету України 115,8 млн грн податку на прибуток. Майже 89 відсотків від надходження отримав державний бюджет, а 11 відсотків – місцеві, а це відповідно 103 млн грн та 12,8 млн гривень. Сума сплаченого платежу перевищила очікувані надходження на 34,8 відсотка. Відтак бюджет додатково отримав 29,9 млн грн податку на прибуток підприємств. Порівняно з відповідним періодом минулого року надходження до зведеного бюджету збільшились на 22,8 млн грн або 24,5 відсотка.
До загального фонду зведеного бюджету у першому кварталі цього року суб’єкти господарювання сплатили 2,5 млн грн частини чистого прибутку ( доходу) господарських організацій, а це на 1,4 млн грн більше, ніж очікувалося.
У березні цього року до зведеного бюджету бізнес спрямував 79 млн грн податку на прибуток, що на 10,5 відсотка перевищило очікування. Тож бюджети додатково отримали 71,6 млн гривень. Порівняно з минулорічним першим кварталом надходження податку на прибуток до зведеного бюджету збільшились на 26 млн гривень.
За 2018 рік платники Тернопільщини подали 3 447 податкових декларацій з податку на прибуток підприємств. Вони задекларували доходи на загальну суму 39,2 млрд грн, а нарахування з податку на прибуток склали 109,2 млн гривень.
Збиткову діяльність за цей період задекларували 549 суб'єктів господарської діяльності. Заявлена ними сума збитків склала 2,7 млн гривень.
Змінено вартість частини товарів: виправляємо через коригування
Якщо після складання податкової накладної і реєстрації її в Єдиному реєстрі податкових накладних відбувається зміна ціни частини кількості однієї номенклатури товарі/послуг, то платник податку складає розрахунок коригування до податкової накладної, в якому:
- відповідні показники рядка податкової накладної, що коригується, зокрема ціна, а також обсяг постачання та сума ПДВ, зазначаються зі знаком «-» (обнуляється (виводиться в «0») рядок податкової накладної, який коригується). У разі зміни вартості (ціни) товарів/послуг показники з граф 6 та 7 розділу Б податкової накладної переносяться до граф 9 та 10 розділу Б розрахунку коригування. При цьому із вказаних показників в розділі Б розрахунку коригування зі знаком «-» заповнюється тільки графа 9;
- додається(ються) новий(і) рядок(ки) з правильними показниками, якому(им) присвоюється новий(і) черговий(і) порядковий(і) номер(и), що не зазначався(лися) в податковій накладній.
У графі 2.1 всіх рядків такого розрахунку зазначається код причини 104, що відповідає причині «Зміна номенклатури», та присвоюється однаковий порядковий номер групи коригування.
Розділ «А» розрахунку коригування заповнюється в загальному порядку.
Дохід від продажу власної сільськогосподарської продукції: коли нарахувати податок
Головне управління ДФС у Тернопільській області повідомляє, що відповідно до п. п. 165.1.24 Податкового кодексу України «далі – ПКУ) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що, зокрема вирощена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення, зокрема:
- садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва. При цьому якщо власник сільськогосподарської продукції має ще земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовує їх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажу сільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
- особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 га. При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці другому цього підпункту, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються.
Якщо розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці третьому п. п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 ПКУ, перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах, тобто, такий дохід оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%.
Платник податків зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати до 01 травня року наступного за звітним, податкову декларацію про майновий стан і доходи, а також сплатити ПДФО та військовий збір з таких доходів (п. п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПКУ).
Сектор комунікацій
Головного управління ДФС у Тернопільській області