Втрачене життя і здоров’я неможливо повернути!!!

Сучасний ритм життя, стрімкий розвиток технологій і виробництва повсякденно підвищують вимоги до якості виконання службових обов’язків кожного працівника, що, в першу чергу, стосується дотримання правил техніки безпеки, виконання яких є запорукою збереження працездатності і навіть життя.

Кожен з нас неодноразово спостерігав, як будівельники проводять роботи на висотах, які належним чином не закріплені, без засобів особистого захисту: монтажного поясу, каски, захисних окулярів тощо, розгойдуються на одній дошці настилу без відповідного огородження. А чому таке відбувається? Тому що роботодавці не в повній мірі забезпечують засобами особистого захисту своїх працівників, служби з охорони праці неналежним чином, формально проводять інструктажі з охорони праці та не перевіряють на практиці, як дотримуються працівники правил особистої безпеки при виконанні тих чи інших робіт. А результатом таких «недоліків» є сумна статистика нещасних випадків на виробництві, за якими стоїть біль та горе від втрати близьких, рідних людей.
За 2019 рік в Бучацькому відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області зареєстровано 4 нещасних випадки на виробництві, із них: один зі смертельним наслідком, 3 випадки з тяжкими травмами.

Наведемо декілька прикладів.

1. Приблизно о 06.00 годині ранку потерпілий здійснював перевозку вантажу на території КХП, ТзОВ «Бучачагрохлібпром». Під час розгрузки насіння соняшнику, борт автомобіля не відкрився. Водій не заглушив машину, залишив на нейтральному керуванні та не включив ручне керування. Під час огляду борту машина почала самовільно рухатись. Чоловік здійснив спробу зупинити машину, застрибнути, послизнувся та попав під заднє колесо автомобіля. Отримав пошкодження не сумісні з життям.

2. с. Ліщанці, Бучацького району. Випадок трапився на полі, де проходила посівна компанія підприємства ТзОВ "БУЧАЧАГРОХЛІБПРОМ". Розсівальник під час засипання зерна у сівалку, проявивши власну необережність, не втримав кришку сівалки, яка вдарила по руці та спричинила важку травму. В результаті потерпілий отримав відкритий перелом III-IV-V п’ясних кісток лівої кисті з помірним зміщенням. Забито - рвана рана поверхні лівої кисті.

Наведені приклади, яскраво свідчать, що недотримання правил техніки безпеки або нехтування ними призводить до тяжких і навіть смертельних наслідків. Аналізуючи всі випадки виробничого травматизму приходимо до висновку, що вони, як правило, трапляються за умови нехтування правилами техніки безпеки, особистими посадовими обов’язками.

Проводячи вікову градацію потерпілих на виробництві, спостерігається така тенденція: працівники в молодому віці, здебільшого, ставляться до охорони праці з безпечністю, до свого здоров’я за принципом «зі мною нічого не станеться». Старше покоління – «я все знаю, вже досвідчений». Але нещастя не обирає за віком. В результаті виробничого травматизму біда спіткає не тільки потерпілого, а й страждають їхні рідні та близькі.

Запорукою підтримки потерпілого на виробництві є Фонд соціального страхування України, який відповідно до покладених на нього завдань забезпечує гарантоване державою фінансування виплат в разі настання страхового випадку.

Закликаємо всіх працюючих думати про своє майбутнє, про свої родини і завжди пам’ятати, що втрачене життя і здоров’я неможливо повернути!

Марія ЛИЗУНИК, страховий експерт з охорони праці Бучацького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області.