СТРОК ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ

Незалежно від того чи залишив після смерті спадкодавець заповіт чи ні спадкоємцю, який бажає отримати спадщину необхідно звернутися до нотаріуса з метою подання заяви про прийняття спадщини у строк 6 місяців з часу відкриття спадщини. Якщо спадкоємець до шести місяців не подасть заяву про прийняття спадщини він важається таким, що спадщину не прийняв.

Однак, законодавством передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо у шести місячний строк з часу відкриття спадщини він не заявив про відмову від неї (ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України).

Проте при перевірці документів поданих спадкоємцем, нотаріус керується даною нормою у випадках якщо реєстрації місця проживання  спадкодавця та спадкоємця на час відкриття спадщини співпадає («прописка» за однією адресою).

Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття (ст.1270 ЦК України).

Статтею 1220 Цивільного кодексу України встановлено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою згідно рішення суду, яке набрало законної сили  (ч.3 ст.46 цього Кодексу).

Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна (ст.1221 ЦК України).

Отже, після смерті спадкодавця, спадкоємцем особисто подається заяву про прийняття спадщини у письмовій формі до нотаріуса за останнім місцем проживання померлого. Також така заява може бути направлена до нотаріуса поштою (справжність підпису на таких заявах має бути нотаріально засвідченою)

Дитина, яка досягла чотирнадцяти років, має право подати заяву про прийняття спадщини без згоди своїх батьків або піклувальника.

Заяву про прийняття спадщини від імені малолітньої, недієздатної особи подають її батьки (усиновлювачі), опікун (ст.1269 ЦК України).

Документи, що додаються до заяви про прийняття спадщини:

• паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • свідоцтво про смерть;
  • заповіт (у разі його наявності);
  • документи, що підтверджує родинні стосунки спадкоємця з померлим (у разі відсутності заповіту);
  • довідка з органу місцевого самоврядування (міської, сільської ради) про останнє місця проживання померлої особи;
  • правовстановлюючі документи на майно.

У випадку пропущення строку для прийняття спадщини за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини.

Також за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ЦК України).

Нагадуємо, що правову консультацію можна отримати звернувшись до Монастириського бюро правової допомоги за адресою вул. Шевченка,12 А м. Монастириська, 2-й поверх, 4- ий кабінет.

Наш телефон 2-12-72

Гаряча телефонна лінія правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово).

Пам’ятайте, що карантин — це не перешкода для отримання правової допомоги.