ЛЕГАЛЬНА ЗАЙНЯТІСТЬ

Основний закон України гарантує кожному право на працю, що включає можливість заробляти собі на  життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом (ст.43 Конституції України).

Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою, такий договір є основною, базовою формою виникнення трудових правовідносин.

Слід зазначити, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомленням Державної фіскальної служби України про прийняття працівника на роботу.

Що таке трудовий договір?

Трудовий договір - це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (стаття 21 КЗпП України).

При укладені трудового договору працівникові гарантується право на:

• на заробітну плату у розмірі не менше встановленої мінімальної заробітної плати визначеного законодавством України;
  • на оплачувану щорічну відпустку (ст. 45 Конституції України);
  • забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку (ст. 45 Конституції України);
  • встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв (ст.45 Конституції України);
  • скороченої тривалості роботи у нічний час (ст.45 Конституції України);
  • право на оплату лікарняних;
  • право на відпустку по вагітності та пологах;
  • право в майбутньому на отримання пенсії;
  • ці права не є вичерпаними.

Якщо працівник працює без укладання трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця така праця вважається неофіційною (нелегальною). У таких випадках роботодавець порушує закон та несе адміністративну відповідальність (ч.3 ст.41 КУПаП, 265 КзППУ).

Відповідно до частини 3 статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), тягнуть за собою накладення штрафу на роботодавця:

• від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (8500 – 17000 грн.
  • за повторне вчинення правопорушення  протягом року від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.(17000 – 34000 грн.)

Працівник за не оформлення трудових відносин відповідальності не несе, але втрачає право на гарантований державою соціальний захист

При неофіційній праці роботодавець не сплачує страхові внески, а тому наприклад виплата пенсії в майбутньому практично є неможливою.

Оформлення трудового договору у письмовій формі при працевлаштуванні дає можливість здійснювати захист своїх трудових прав в разі невиплати або затримки у виплаті заробітної плати, а також інших порушеннях трудового законодавства з боку роботодавця.

Куди можна звернутись за захистом своїх прав?

У разі якщо роботодавець використовує найману працю особи, допускає її до робочого місця, однак відмовляється укласти трудовий договір, з цим питанням необхідно звернутись до:

• Територіального органу Державної служби України з питань праці (Управління Держпраці у Тернопільській області);
  • Зателефонувати на телефон Урядової гарячої лінії – 15-45;
  • Системи безоплатної правової допомоги;
  • Суду.

Нагадуємо, що правову консультацію можна отримати звернувшись до Монастириського бюро правової допомоги за адресою вул. Шевченка,12 А м. Монастириська, 2-й поверх, 4- ий кабінет.

Наш телефон 2-12-72

Гаряча телефонна лінія правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово).