Відповідальність за булінг

Нещодавно набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», який прийнятий Верховною Радою України 18 грудня 2018 року. Цим законом внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України «Про освіту».

Отже відповідно до Закону України «Про освіту» типовими ознаками булінгу (цькування) є:

• систематичність (повторюваність) діяння;
  • наявність сторін - кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
  • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого".

Відповідно до статті 1734 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вперше в законодавстві України визначено поняття -   булінг (цькування) це діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

За вчинення вищезазначеного діяння встановлена відповідальність, а саме:

штраф від п’ятдесяти (850 грн.) до ста неоподатковуваних мінімумів (1 700 грн.) доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

У випадку вчинення булінгу, групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, -

штраф від ста (1 700 грн.) до двохсот (3 400 грн.)  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Якщо Булінг, вчинено малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, -

штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти (850 грн.) до ста (1 700 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Булінг, вчинений малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, -

тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста (1 700 грн.) до двохсот ( 3 400 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Слід зазначити, що неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу -

тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти (850 грн.) до ста (1 700 грн.)  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку".

Відповідно до частини  другої статті 25 Закону України «Про освіту» засновник закладу освіти або уповноважена ним особа здійснює контроль за виконанням плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти; розглядає скарги про відмову у реагуванні на випадки булінгу (цькування) за заявами здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та приймає рішення за результатами розгляду таких скарг; сприяє створенню безпечного освітнього середовища в закладі освіти та вживає заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від булінгу".

Галина Джумак,

начальник Монастириського бюро