Монастириська районна рада
Монастириський район, Тернопільська область

Гаряча лінія на тему «Декларування доходів громадян отриманих у 2018 році» відбулася в Монастириській Державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області.

Переглядів: 123

15 квітня 2019 року в Монастириській  Державній податковій інспекції  Козівського управління Головного управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча  лінія»  на тему «Декларування доходів громадян отриманих у 2018 році». З платниками податків спілкувалася  старший державний ревізор – інспектор відділу адміністрування податків та зборів з фізичних осіб Криськів  Наталя богданівна .

Наступним буде перелік найцікавіших запитань , які надійшли під час сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія».

Питання №1. Коли нараховується податок на дохід від продажу власної сільськогосподарської продукції?

Відповідно до п. п. 165.1.24 Податкового кодексу України «далі – ПКУ) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що, зокрема вирощена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення, зокрема:

- садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва. При цьому якщо власник сільськогосподарської продукції має ще земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовує їх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажу сільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

- особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 га. При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці другому цього підпункту, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються.

Якщо розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці третьому п. п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 ПКУ, перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах, тобто, такий дохід оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%.

Платник податків зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати до 01 травня року наступного за звітним, податкову декларацію про майновий стан і доходи, а також сплатити ПДФО та військовий збір з таких доходів (п. п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПКУ).

Питання №2 В кого виникає обов’язок щодо подання декларації у платників податків?

 Обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає при отриманні:

доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування майна не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, при нотаріальному оформленні спадщини за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, тощо;

від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відноситься, зокрема, дохід у вигляді  основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року;

інвестиційного доходу;

іноземного доходу;

та в інших передбачених ПКУ випадках.  

Питання №3. Терміни подання декларації та строк сплати податку

Згідно з пп. 49.18.4 ст. 49 Податкового кодексу України, платники податку — фізособи, якi нe є сyб’єктами підприємництва чи особaми, що здійснюють незалежну професійну діяльність, повинні подати декларацію до 1 травня 2019 року.  Вказані фізичні особи зобов’язані сплатити податок на дохід до 1 серпня 2019 року.

Протягом 2019 року мають право подати декларацію з метою отримання податкової знижки громадяни, які понесли витрати, зокрема:

  • частину суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом;
  • на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення;
  • у вигляді орендної плати за договором оренди житла (квартири, будинку), оформленим відповідно до вимог чинного законодавства, у разі якщо такий платник має статус внутрішньо переміщеної особи та за умови дотримання вимог, встановлених ПКУ.

Питання №4 В якому випадку не потрібно подавати декларацію про доходи ?

  • Обов’язок платника податку з подання декларації вважається виконаним, відповідно до п. 179.2 ст. 179 Кодексу, якщо платник податку отримував доходи:
  • від податкових агентів, які згідно з розділу IV Кодексу не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
  • лише від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділу IV Кодексу;
  • від операцій продажу (обміну) майна, дарування в разі нотаріального посвідчення договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV Кодексу;
  • у вигляді об’єктів спадщини, які згідно з розділу IV Кодексу обкладаються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу.
  • Окрім того, п. 179.4 Кодексу визначає коло осіб, які звільняються від обов’язку подання податкової декларації.
  • Платники податку звільняються від обов’язку подання податкової декларації в таких випадках:
  • а) незалежно від виду й суми отриманих доходів платниками податку, які:
  • є малолітніми/неповнолітніми чи недієздатними особами й водночас перебувають на повному утриманні інших осіб (у т.ч. батьків) і/або держави станом на кінець звітного податкового року; 
  • перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні чи ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації; 
  • перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року; 
  • перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року; 
  • б) у решті випадків, визначених р. IV ПКУ.

Питання № 5 Куди подається декларація про доходи у випадку , якщо  фізична особа знята з реєстрації  за попередньою адресою , але ще не зареєстрована за іншою ?

            Декларація про майновий стан і доходи подається до контролюючого органу за своєю податковою адресою.

Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.

Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.

У разі якщо платник податку, відповідно до норм чинного законодавства, зобов’язаний (має право) надати річну декларацію, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), то ця форма звітності все одно подається до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними. Окрім того, якщо фізична особа знята з реєстрації за однією адресою, але ще не зареєстрована за іншою, то вона все одно повинна подавати декларацію до податкового органу за попередньою податковою адресою. 

 

Козівське управління ГУ ДФС у Тернопілській області

« повернутися до списку новин