Монастириська районна рада
Монастириський район, Тернопільська область

пропущення строку для прийняття спадщини

Переглядів: 276

Після смерті рідних досить часто зустрічаємося з таким явищем, як  пропущення строку для прийняття спадщини. І здається, що не так? Померла рідна людина з якою фактично на час смерті та протягом довгих років проживав спадкоємець в одному будинку, вели спільне господарство, -  фактично спадщину прийняли.

Ця досить поширена ситуація склалася у пана Івана О., який у листопаді 2019 року звернулася до Монастириського бюро правової допомоги та розповів, що його син несподівано загинув. Після його смерті залишилося спадкове майно (земельна ділянка). Сусіди порадили, що, оскільки тато з сином проживали разом, то до нотаріуса необхідно звертатися після спливу шести місяців від дня смерті, що чоловік і зробив. 

 Після спливу шести місяців пан Іван звернувся до нотаріуса  із зверненням про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на  спадкове майно. Нотаріус, перевіривши документи подані заявником, встановив, що померлий син був зареєстрований за адресою, яка відрізняється від адреси реєстрації його батька пана Івана. Тому, оформити спадкові права та видати свідоцтво про право на спадщину на вказане майно, нотаріус не зміг у зв’язку із тим, що спадкоємець пропустив строк для прийняття спадщини. У зв’язку із чим нотаріус роз’яснив заявнику право на звернення до суду.

Фахівець Монастириського бюро правової допомоги Галина Джумак, вивчивши справу, дійшла до висновку, що в даній справі необхідно звертатися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Зібравши докази спільного постійного проживання, юрист бюро склала відповідну заяву з якою звернулися до місцевого суду.

Суд заяву задовольнив та виніс рішення, щодо встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

 

Чому так сталося?

Отже, відповідно до частини 1 статі 1269 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.1270 ЦПК України).

Частиною 3 статті 1268 Цивільного кодексу України встановлено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Беручи до уваги частину 3 статті 1268 Цивільного кодексу України, враховуючи, що пан Іван постійно проживав разом із своїм сином, то згідно цієї норми він спадщину прийняв.

Однак у таких справах, де відрізняються адреси місця реєстрації спадкодавця та спадкоємця, але фактично вони постійно проживали разом  нотаріуси після звернення спадкоємця щодо видачі свідоцтва про право на спадщину з пропущенням строку для прийняття такої спадщини,  надають роз’яснення щодо пропущення строку для прийняття спадщини та необхідності звернення до суду за захистом своїх прав.

Але у позовних заявах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини потрібно доказати поважність причин пропущення строків для прийняття спадщини, зазвичай такі причини відсутні.  

Що робити?

У таких випадках рекомендую звертатися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Пунктом 23 постанови  Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року роз’яснено, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у звязку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Відповідно до пункту 2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім'єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Нагадуємо, що правову консультацію можна отримати звернувшись до Монастириського бюро правової допомоги за адресою вул. Шевченка,12 А м. Монастириська, 2-й поверх, 4- ий кабінет.

Наш телефон 2-12-72 

Гаряча телефонна лінія правової допомоги 0-800-213-103  (цілодобово).

Пам’ятайте, що карантин — це не перешкода для отримання правової допомоги.  

 

« повернутися до списку новин