Стоп БУЛІНГ

Стоп БУЛІНГ!

В засобах масової інформації читаємо про випадки  булінгу в Україні, які з кожним роком проявляється в шкільному середовищі все з більшою силою та у різних формах.  Тому важливо дітям, їх батькам та педагогам розповідати про проблему булінгу та знайомити з видами адміністративної відповідальності для тих, хто булить або приховує факт булінгу.

То що ж таке булінг? Булінг - (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Які ознаки булінгу?

• Систематичність;
  • Наявність сторін – кривдник, потерпілий та свідок;
  • дії або бездіяльність кривдника, внаслідок чого у потерпілого проявляються психічна та/або фізична шкода, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого".

Як розпізнати жертву цькування, на що батькам варто звернути увагу?

У дитини з’являються синці, пошкоджені особисті речі, відсутні друзі, просить додаткові гроші, не бажає відвідувати школу, має низьку самооцінку, приходить додому з поганим настроєм. Це сигнали про те, що можливо саме ваша дитина стала жертвою булінгу, і батькам та вчителям потрібно негайно вжити заходів.

Важливим є те, що законодавством, а саме  статтею 1734 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено за вчинення булінгу штраф від п’ятдесяти (850 грн.) до ста (1700 грн.) неоподатковуваних мінімумів. доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Вчинення булінгу групою осіб або повторно протягом року –штраф від ста (1700 грн.) до двохсот (3400 грн.)  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Якщо булером є малолітня особа або особа віком від 14 до 16 років, -

накладається штраф на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти (850 грн.) до ста (1700 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

За булінг, вчинений малолітньою або неповнолітньою особою віком від 14 до 16 років, - штраф на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста (1700 грн.) до двохсот (3400 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока  до шістесяти годин.

Також передбачено відповідальність для керівників навчальних закладів, які не повідомили орган Національної поліції України про виявлений факт булінгу по відношення до учня чи вихованця - штраф від п’ятдесяти (850 грн.) до ста (1700 грн.)  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку.

Законом України «Про освіту» передбачено, що керівник навчального закладу зобов’язаний реагувати на скарги від батьків, законних представників  та дітей про випадки булінгу, створити безпечні умови для здобуття освіти.

Нагадуємо, що за безоплатною правовою допомогою можна звернутися до Монастириське бюро правової допомоги — м. Монастириська, вул. Шевченка, 12А, тел.: (03555) 2-12-72.

Єдиний телефонний номер цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів по всій території України).

Інформація надана в рамках реалізації правопросвітницького проекту «Я маю право».